A szakemberek úgy vélik, hogy összefogással lehet eredményt elérni az iskolai és munkahelyi, valamint az internetes zaklatás ellen. A közelmúltban nagy sikerrel nyitotta meg kapuit Magyarország első olyan központja, ahol a zaklatás áldozatainak nyújtanak megfelelő segítséget.
A központ, az országban egyedülálló kezdeményezésként Baján kezdte meg működését, remélhetőleg a több hasonló intézmény jön létre a közeljövőben, hiszen a pszichológusok tapasztalatai alapján nagy szükség van a megfelelő edukációra és segítségre ezen a területen. Egyre gyakrabban találkozunk a school bullying és a cyberbullying kifejezésekkel. Az iskolai és az internetes zaklatás egyre több tinédzsert érint Magyarországon is.
A szakemberek szerint hazánkban minden második fiatal valamilyen módon érintett zaklatás ügyben, ami pedig még inkább elgondolkodtató, hogy gyakran még maga az áldozat sincs tisztában azzal, hogy Ő valójában zaklatás elszenvedője. Rendkívül fontos, hogy a fiatalok kellő tájékoztatásban és támogatásban részesüljenek, hiszen a kutatások azt igazolják, hogy kellő edukációval és prevencióval az esetek döntő többsége elkerülhető lenne.
„Fontos, hogy felhívjuk a fiatalok és azon belül is az érintettek figyelmét arra, hogy most már létezik egy olyan hely, ahová fordulhatnak a problémájukkal és ahol megfelelő segítséget kapnak” – mondta az ünnepélyes megnyitón Zsigó Róbert államtitkár, Baja Téréség Országgyűlési Képviselője. Az országban egyedülálló módon, alig néhány hete Baján nyitotta meg kapuit a Bajai Ifjúsági Fórum egy fiatal pszichológus hölgy – Hal Melinda –vezetésével.
A Bajai Ifjúsági Fórum Magyarország első olyan központja, amely arra szakosodott, hogy az iskolai- és/vagy munkahelyi zaklatás áldozatainak nyújtson segítséget a traumák feldolgozásában, illetve felkészítse Őket a hasonló helyzetek későbbi elkerülésére. Tematikus programokkal és előadássorozatokkal várja a központba látogató fiatalokat és családtagjaikat. A Bajai Ifjúsági Fórum egyben tehetséggondozást, felzárkóztatást, és készségfejlesztést biztosít- hangsúlyozta Hal Melinda pszichológus, közgazdász a központ megálmodója, vezetője.
„Reményeink szerint a sport, művészeti tevékenységek és a tudományos kutatások irányában érdeklődők is megtalálják helyüket közöttünk, segítve ezzel későbbi karrierjüket. A zaklatási ügyek ellen való fellépésünk mellett a Bajai Ifjúsági Fórum egy technológiai tudástér, kutatóközpont és mentálhigiénés szolgáltatás egyben. A Fórum egyedülálló összefogást tudhat maga mögött az alábbi tisztségviselők és szervezetek által, mint Baja Város Polgármestere és Önkormányzata, Baja és térsége országgyűlési képviselője, Bajai Szent Rókus Kórház, Semmelweis Egyetem ETK, Eötvös József Főiskola, Bajai Polgárőr Egyesület és a Tudományos Ismeretterjesztő Társaság Baja”- mondja Hal Melinda pszichológus, közgazdász, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Alkalmazott Pszichológia tanszékének oktató és kutatója, valamint a Bajai Szent Rókus Kórház pszichiátriai osztályának pszichológusa.
Prof.Dr. Nagy Zoltán Zsolt a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának dékánja az ünnepélyes megnyitón kiemelte, hogy óriási jelentősége van a központnak, hiszen a fiatalok itt megtanulhatják, hogyan használják biztonságosan az internetet, a közösségi médiát. „Fontos megtanítani a fiataloknak, hogyan kell kommunikálni egymással a közösségi médián kívül is. Bízunk benne, hogy ez a kezdeményezés példaértékű lesz és felhívja a figyelmet arra, hogy ezzel a problémával nagyon kevés helyen foglalkoznak.”- hangsúlyozta a professzor.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez