Ne maradj le a legjobb írásainkról!

Kövess minket Facebookon.

Stylemagazin

bezárom

styleplus.stylemagazin.hu
  • STYLE.HU

    Élni tudni kell

  • STYLEPLUS
  • DIVAT&STÍLUS
  • SZÉPSÉG
  • KERESD A NŐT
  • STYLELIFE
  • STYLENEWS
Belépés  |  Regisztráció  
Keresd a nőt! - Egy igazi férfi oldalán lelhetünk rá az igaz szerelemre

Egy igazi férfi oldalán lelhetünk rá az igaz szerelemre

Keresd a nőt!
Divat & Stílus - A leggyönyörűbb nyári manikűr ötletek

A leggyönyörűbb nyári manikűr ötletek

Divat & Stílus
Keresd a nőt! - Férfiszempont: Minden női lélek

Férfiszempont: Minden női lélek

Keresd a nőt!
 -

  1. STYLENEWS
  2. 'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők...

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről

  • 2020. július 01.
  • Varga Maja Varga Maja
  • Komment
  1. STYLENEWS
  2. 'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők...

Április 20-án, hétfő reggel 10kor kezdődött a sajtóvetítés „A láthatatlanok” című filmnek. Igen ám, de nem a megszokott forgatókönyv szerint zajlott ez sem, hiszen kijárási korlátozások vannak és #maradjotthon hashtagek, a művészmozik pedig az elsők között zárták be a kapuikat március közepén. Akkor hát hogyan is történt a vetítés? Távmoziban.

  Megosztás Küldés

A Budapest Filmnek, és a művészmoziknak köszönhetően pár kattintás, és már a moziteremben is érezheted magad úgy, hogy közben segíthetsz a Puskinnak, a Toldinak, a Művészmozinak, és a többinek abban, hogy fent tudjon majd maradni. Hogyan működik? Kiválasztod a filmet, kedvezményesen fizetsz egyet virtuálisan, e-mailben megkapod a jegyed és a linket, ami majd a moziterembe fog vezetni téged akkor, amikor kezdődik a film, utána pedig csak ülnöd kell kényelmesen az ágyadban vagy a kanapédon kávéval/borral/teával, s élvezned a vetítést. Iszonyat jól megcsinálták.

És, ami még fontosabb: olyan sok pozitív vélemény volt a távmoziról, hogy a kitalálók a mozik megnyitása után is megtartják a távmozi lehetőségét.

„A láthatatlanok” pedig egy olyan francia film, ami igaz történeten alapszik és a színészek mellett a hajléktalanok önmagukat alakítják. Mellbevágóan őszinte és pontos megmutatása az emberi léleknek, és annak, hogy a társadalom mennyire a fejünk felett zsonglőrködik. Hiszen nem könnyű azt választani, amit a szívünk súg, ha közben úgy tűnik, mindenki meghunyászkodik azért, hogy ne veszítse el a megélhetését.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

Könnyebb szembeköpni saját magunkat, az elveinket, de vajon mennyire éri meg, ha utána lelkiismeretfurdalással éljük tovább az életünket?  Mennyire éri meg fejet hajtani és csendben teljesíteni a nálunk nagyobb pozícióban lévő emberek döntéseit, ha utána a tükörbe se tudunk belenézni? Miért olyan nehéz és félelmetes néhanap kiállni saját magunkért és a gyengébbekért a Hatalommal szemben? Miért van előtérben az önzőség, miszerint általánosságban mindenki a saját érdekeit nézi? Ki mondja meg, hogy ki a valódi és ki a hamis? Ki dönti el, hogy ki érdemli meg az emberi jogokat, vagy éppen ki játszotta már el? Kinek van joga ahhoz, hogy más emberek felett hozzon ítéletet?

Ez a film négy elszánt szociális munkásról szól, akik egy nőknek fenntartott hajléktalanszállót vezetnek. Nappali szállásra van engedélyük, tehát éjszaka senki nem tartózkodhat a helyen, nem aludhatnak ott a hajléktalanok. Amikor az emberi tényezőket figyelmen kívül hagyó bürokraták ellehetetlenítik őket, szövetkeznek, hogy a szabályokat áthágva segítsenek pártfogoltjaikon: tovább üzemeltetik a helyet, éjszaka titokban menedéket nyújtanak, nappal pedig azon fáradoznak, hogy kiépítsék a megfelelő szociális hálót ezeknek a nőknek. De nem sokáig maradhat titokban ez az akciójuk.

A leírás alapján úgy tűnhet, hogy minden egyszerűen és simán megy a saját medrében, s minden jóra fordul a végén. Abban jóra fordul, hogy ez a négy szociális munkás eléri, hogy a pártfogoltjaiknak visszatérjen az önbizalmuk, hogy újból elhiggyék, van esélyük beilleszkedni a társadalomba. Hogy számukra is van még remény. Ez is a történet lényege igazából: elhitetni ezekkel a nőkkel, hogy még nincsenek kiradírozva, hogy még ugyanolyan értékesek, mint azok, akiknek jelenleg is van tető a fejük felett. Elhitetni önmagunkkal, majd a másikkal, hogy igenis értékes vagy és értékesek vagyunk, az egy kemény meló. Jelenetről-jelenetre látod a karakterek fejlődését. Látod azt, amikor ezek a Nők, akik kiszorultak az utcára, mennyire rettegnek a visszautasítástól, mennyire rettegnek az előítéletektől, és inkább maradnak, mintsem merjenek a változás felé lépni…. Vagyis maradnának, ha a négy szociális munkás fel nem karolta volna őket. Mindenkinek szüksége van biztonságra, s arra, hogy legyen mellette valaki olyan, aki bízik benne. Aki szembemegy az árral önmagát is kockáztatva azért, mert hisz abban az emberben, aki előtte áll. Aki meg szeretné mutatni, hogy a bürokrácia jobban járna, ha egy kicsit jobban törődne az emberisorsokkal. Hogy nem minden a pénz, hogy nem mindig lehet a farkastörvényre hivatkozva csak és kizárólag az önösérdekünket tartani szem előtt.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

Ez a film nekem a küzdésről szól, az alázatról, a jól irányított határok felépítéséről, a bizalomról, az önvádról, a félelmekről, amik gúzsba kötnek és a félelmekről, amiket legyőzhetünk, a közösségről, a naivitásról, az EGO ledöntéséről, de legfőképpen arról, hogy akkor is megéri a másik emberben hinni, ha minden és mindenki az ellenkezőjét szeretné nekünk bemagyarázni.

Ez a film nekem az összetartás erejéről szól. De egy közösségnek mindig szüksége van egy emberre, aki összetartja az összekovácsolt csapatot: aki képes őszintén hinni, bízni, és kockáztatni. Talán utóbbit azért, mert nem őt fogják kérdőre vonni a nagy hatalmi pozícióban ülő emberek, és így nem érzi igazán a veszélyt, csak azt tudja, hogy nem akar a saját elvei ellen menni. Igen, talán Audrey Lamy-t, aki az egyik szociális munkást játssza, a büszkeség, a csak-azért-is-attitűd, egy kicsi önzőség is vezérli abban, hogy megmutassa, akkor is neki van igaza, akkor is nekik van igazuk, hogy így, ennyire a szív-lélek-agy édeshármasában lavírozva üzemeltetik a hajléktalanszállót. Hogy igenis megéri ezekért a Nőkért harcolni. Hogy igenis tehetnek valamit értük.

Ez a film a segítőkészségről szól. Mindenáron a bürokrácia mellett kell állni? Akkor is, ha a mérleg oldalán emberek élete van?

Volt egy barátnőm, vagy ismerősöm vagy valaki az életemben, aki egykor kapott egy fontos szobát a szívemben, hogy az emberiség velejárója az önzőség, s hogy minden ember kivétel nélkül csak azt nézi elsősorban, hogy neki jó legyen. Sose értettem vele egyet, mire megkaptam, hogy nem vagyok őszinte önmagammal sem. Nem értek egyet azzal a ténnyel, hogy minden ember kivétel nélkül, önként és dalolva az önzőséget választja az önzetlenség helyett. Az önzőség, a felfokozott önzőség egyszerűen csak menekülés az elől, hogy tükörbe nézz. Ha önmagad érdekeit nézed, akkor addig sem engeded ki a kezeid közül a gyeplőt, ami szerinted orbitális nagy tévedés lenne, hiszen akkor ki lennél szolgáltatva a többieknek. Az meg ugye fájdalmas és veszélyes. De miért is? Mit nyerünk a kiszolgáltatottsággal? (Ön)erőt. Mit nyerünk azzal, ha mindig erősnek mutatjuk magunkat? Idővel pusztán csak ürességet a belsőnkben.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

A szálló fővezetője, Corinne Masiero, az alpolgármester-helyettessel történő tárgyalás után hirtelen megáll, nem tudja, hogy mitévő legyen. Lépne valamerre, lázadozna, de nem mer, mert állásokkal és megélhetésekkel játszadozna. Audrey pár napos némaság után, cselekedni kezd: kiválasztja az egyik hajléktalan Nőt, és próbál neki állást szerezni, visszarakni a szociális életbe. Itt jössz rá, hogy ezek a hölgyek, a hajléktalanok már képtelenek hazugsággal együtt létezni. Kimondják a valóságot, kimondják azt, ami a szívüket nyomja, amit tettek, amiért bűnhődnek, amit elkövettek, mert valamilyen szinten úgy vannak vele, hogy nekik már úgyis mindegy. Ha a plebs úgyis elítéli őket, akkor már azért tegyék, akik valójában és ne azért, mert elhallgatják a múltjukat. Az emberek azért utáljanak vagy szeressenek, aki vagy, és ne azért, aki nem tudsz lenni. Hány ilyen kapcsolat van a mi kis hétköznapi életünkben is, nem igaz? Hányszor fogadtuk meg, hogy soha többet, és hányszor fogadták ezt meg mások is, és mégis fejjel rohanunk neki a falnak. Azt hisszük néha, hogy érdemes, hogy az emberek képesek a változásra, de az ember valójában csak akkor változik, ha gyökeresen kivágják a talajt a lába alól, neki pedig újra kell építenie saját magát.

A filmet Louis-Julien Petit rendezte. Kíváncsi lennék egy magyar rendezésre is…


  • kultúra láthatatlanok művészet művészmozi

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

  Megosztás Küldés
Varga Maja

Szólj hozzá a cikkhez

Kapcsolódó cikkek
József Attila versek, a magyar költészet napjára - Stylenews, divat, életmód, stílus
József Attila versek, a magyar költészet napjára
  • Stylenews
'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól - Stylenews, divat, életmód, stílus
'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól
  • Stylenews
Érvek az olvasás mellett
'Csodálatos, ahogy a korunk megmutatja nekünk mit jelent a türelem.' Idézetek Elizabeth Taylortól
Ha úriemberre vágysz, legyél úrinő! - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
Ha úriemberre vágysz, legyél úrinő!
  • Keresd a nőt!
Van miért tisztelni egy férfit - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
Van miért tisztelni egy férfit
  • Keresd a nőt!
Többé már nem várok rád - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
Többé már nem várok rád
  • Keresd a nőt!
Hogyan mozdíts meg egy férfit
Ha egy férfi igazán szeret - elvárások és minden, amivel bezárod a férfi lelkét
Hozzám tartozol
Ugyanabba a folyóba nem lépek kétszer
Értelek, de te megértesz engem?
10 csodálatos film az anya-lánya kapcsolatokról
Fontos, hogy minden nap megtapasztald a fizikai kapcsolatot

Stylemagazin.hu

    Kapcsolódó cikkek

    József Attila versek, a magyar költészet napjára

    József Attila versek, a magyar költészet napjára

    'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól

    'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól

    Érvek az olvasás mellett

    Érvek az olvasás mellett

    'Csodálatos, ahogy a korunk megmutatja nekünk mit jelent a türelem.' Idézetek Elizabeth Taylortól

    'Csodálatos, ahogy a korunk megmutatja nekünk mit jelent a türelem.' Idézetek Elizabeth Taylortól

    'A művészet hazugság, amely segít felismerni az igazságot.' Idézetek Pablo Picasso-tól

    'A művészet hazugság, amely segít felismerni az igazságot.' Idézetek Pablo Picasso-tól

    10 lecke az életről Ernest Hemingway-től

    10 lecke az életről Ernest Hemingway-től

    Legolvasottabb írások

    Ha úriemberre vágysz, legyél úrinő!

    Ha úriemberre vágysz, legyél úrinő!

    Van miért tisztelni egy férfit

    Van miért tisztelni egy férfit

    Többé már nem várok rád

    Többé már nem várok rád

    Hogyan mozdíts meg egy férfit

    Hogyan mozdíts meg egy férfit

    Ha egy férfi igazán szeret - elvárások és minden, amivel bezárod a férfi lelkét

    Ha egy férfi igazán szeret - elvárások és minden, amivel bezárod a férfi lelkét

    Hozzám tartozol

    Hozzám tartozol

    Ugyanabba a folyóba nem lépek kétszer

    Ugyanabba a folyóba nem lépek kétszer

    Értelek, de te megértesz engem?

    Értelek, de te megértesz engem?

    10 csodálatos film az anya-lánya kapcsolatokról

    10 csodálatos film az anya-lánya kapcsolatokról


    @StyleHu követése

    Kövess minket Instagramon

    RSS csatornáink
    Legfrissebb cikkek
    Divat & Stílus
    Szépség
    Életmód
    Otthon & Design
    Stylelife

    STYLEPLUS

    DIVAT&STÍLUS

    SZÉPSÉG

    KERESD A NŐT

    STYLELIFE

    STYLENEWS

    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • rss
    © Stylemagazin.hu Copyright 2007-2025 | WebSite NetSolution Media Zrt.
    • STYLE.HU

      Élni tudni kell

    • STYLEPLUS
    • DIVAT&STÍLUS
    • SZÉPSÉG
    • KERESD A NŐT
    • STYLELIFE
    • STYLENEWS
    • MENSTYLE.HU
    • Belépés
    • Regisztráció