Ne maradj le a legjobb írásainkról!

Kövess minket Facebookon.

Stylemagazin

bezárom

styleplus.stylemagazin.hu
  • STYLE.HU

    Élni tudni kell

  • STYLEPLUS
  • DIVAT&STÍLUS
  • SZÉPSÉG
  • KERESD A NŐT
  • STYLELIFE
  • STYLENEWS
Belépés  |  Regisztráció  
Keresd a nőt! - Egy igazi férfi oldalán lelhetünk rá az igaz szerelemre

Egy igazi férfi oldalán lelhetünk rá az igaz szerelemre

Keresd a nőt!
Divat & Stílus - A leggyönyörűbb nyári manikűr ötletek

A leggyönyörűbb nyári manikűr ötletek

Divat & Stílus
Keresd a nőt! - Férfiszempont: Minden női lélek

Férfiszempont: Minden női lélek

Keresd a nőt!
 -

  1. STYLENEWS
  2. 'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők...

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről

  • 2020. július 01.
  • Varga Maja Varga Maja
  • Komment
  1. STYLENEWS
  2. 'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők...

Április 20-án, hétfő reggel 10kor kezdődött a sajtóvetítés „A láthatatlanok” című filmnek. Igen ám, de nem a megszokott forgatókönyv szerint zajlott ez sem, hiszen kijárási korlátozások vannak és #maradjotthon hashtagek, a művészmozik pedig az elsők között zárták be a kapuikat március közepén. Akkor hát hogyan is történt a vetítés? Távmoziban.

  Megosztás Küldés

A Budapest Filmnek, és a művészmoziknak köszönhetően pár kattintás, és már a moziteremben is érezheted magad úgy, hogy közben segíthetsz a Puskinnak, a Toldinak, a Művészmozinak, és a többinek abban, hogy fent tudjon majd maradni. Hogyan működik? Kiválasztod a filmet, kedvezményesen fizetsz egyet virtuálisan, e-mailben megkapod a jegyed és a linket, ami majd a moziterembe fog vezetni téged akkor, amikor kezdődik a film, utána pedig csak ülnöd kell kényelmesen az ágyadban vagy a kanapédon kávéval/borral/teával, s élvezned a vetítést. Iszonyat jól megcsinálták.

És, ami még fontosabb: olyan sok pozitív vélemény volt a távmoziról, hogy a kitalálók a mozik megnyitása után is megtartják a távmozi lehetőségét.

„A láthatatlanok” pedig egy olyan francia film, ami igaz történeten alapszik és a színészek mellett a hajléktalanok önmagukat alakítják. Mellbevágóan őszinte és pontos megmutatása az emberi léleknek, és annak, hogy a társadalom mennyire a fejünk felett zsonglőrködik. Hiszen nem könnyű azt választani, amit a szívünk súg, ha közben úgy tűnik, mindenki meghunyászkodik azért, hogy ne veszítse el a megélhetését.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

Könnyebb szembeköpni saját magunkat, az elveinket, de vajon mennyire éri meg, ha utána lelkiismeretfurdalással éljük tovább az életünket?  Mennyire éri meg fejet hajtani és csendben teljesíteni a nálunk nagyobb pozícióban lévő emberek döntéseit, ha utána a tükörbe se tudunk belenézni? Miért olyan nehéz és félelmetes néhanap kiállni saját magunkért és a gyengébbekért a Hatalommal szemben? Miért van előtérben az önzőség, miszerint általánosságban mindenki a saját érdekeit nézi? Ki mondja meg, hogy ki a valódi és ki a hamis? Ki dönti el, hogy ki érdemli meg az emberi jogokat, vagy éppen ki játszotta már el? Kinek van joga ahhoz, hogy más emberek felett hozzon ítéletet?

Ez a film négy elszánt szociális munkásról szól, akik egy nőknek fenntartott hajléktalanszállót vezetnek. Nappali szállásra van engedélyük, tehát éjszaka senki nem tartózkodhat a helyen, nem aludhatnak ott a hajléktalanok. Amikor az emberi tényezőket figyelmen kívül hagyó bürokraták ellehetetlenítik őket, szövetkeznek, hogy a szabályokat áthágva segítsenek pártfogoltjaikon: tovább üzemeltetik a helyet, éjszaka titokban menedéket nyújtanak, nappal pedig azon fáradoznak, hogy kiépítsék a megfelelő szociális hálót ezeknek a nőknek. De nem sokáig maradhat titokban ez az akciójuk.

A leírás alapján úgy tűnhet, hogy minden egyszerűen és simán megy a saját medrében, s minden jóra fordul a végén. Abban jóra fordul, hogy ez a négy szociális munkás eléri, hogy a pártfogoltjaiknak visszatérjen az önbizalmuk, hogy újból elhiggyék, van esélyük beilleszkedni a társadalomba. Hogy számukra is van még remény. Ez is a történet lényege igazából: elhitetni ezekkel a nőkkel, hogy még nincsenek kiradírozva, hogy még ugyanolyan értékesek, mint azok, akiknek jelenleg is van tető a fejük felett. Elhitetni önmagunkkal, majd a másikkal, hogy igenis értékes vagy és értékesek vagyunk, az egy kemény meló. Jelenetről-jelenetre látod a karakterek fejlődését. Látod azt, amikor ezek a Nők, akik kiszorultak az utcára, mennyire rettegnek a visszautasítástól, mennyire rettegnek az előítéletektől, és inkább maradnak, mintsem merjenek a változás felé lépni…. Vagyis maradnának, ha a négy szociális munkás fel nem karolta volna őket. Mindenkinek szüksége van biztonságra, s arra, hogy legyen mellette valaki olyan, aki bízik benne. Aki szembemegy az árral önmagát is kockáztatva azért, mert hisz abban az emberben, aki előtte áll. Aki meg szeretné mutatni, hogy a bürokrácia jobban járna, ha egy kicsit jobban törődne az emberisorsokkal. Hogy nem minden a pénz, hogy nem mindig lehet a farkastörvényre hivatkozva csak és kizárólag az önösérdekünket tartani szem előtt.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

Ez a film nekem a küzdésről szól, az alázatról, a jól irányított határok felépítéséről, a bizalomról, az önvádról, a félelmekről, amik gúzsba kötnek és a félelmekről, amiket legyőzhetünk, a közösségről, a naivitásról, az EGO ledöntéséről, de legfőképpen arról, hogy akkor is megéri a másik emberben hinni, ha minden és mindenki az ellenkezőjét szeretné nekünk bemagyarázni.

Ez a film nekem az összetartás erejéről szól. De egy közösségnek mindig szüksége van egy emberre, aki összetartja az összekovácsolt csapatot: aki képes őszintén hinni, bízni, és kockáztatni. Talán utóbbit azért, mert nem őt fogják kérdőre vonni a nagy hatalmi pozícióban ülő emberek, és így nem érzi igazán a veszélyt, csak azt tudja, hogy nem akar a saját elvei ellen menni. Igen, talán Audrey Lamy-t, aki az egyik szociális munkást játssza, a büszkeség, a csak-azért-is-attitűd, egy kicsi önzőség is vezérli abban, hogy megmutassa, akkor is neki van igaza, akkor is nekik van igazuk, hogy így, ennyire a szív-lélek-agy édeshármasában lavírozva üzemeltetik a hajléktalanszállót. Hogy igenis megéri ezekért a Nőkért harcolni. Hogy igenis tehetnek valamit értük.

Ez a film a segítőkészségről szól. Mindenáron a bürokrácia mellett kell állni? Akkor is, ha a mérleg oldalán emberek élete van?

Volt egy barátnőm, vagy ismerősöm vagy valaki az életemben, aki egykor kapott egy fontos szobát a szívemben, hogy az emberiség velejárója az önzőség, s hogy minden ember kivétel nélkül csak azt nézi elsősorban, hogy neki jó legyen. Sose értettem vele egyet, mire megkaptam, hogy nem vagyok őszinte önmagammal sem. Nem értek egyet azzal a ténnyel, hogy minden ember kivétel nélkül, önként és dalolva az önzőséget választja az önzetlenség helyett. Az önzőség, a felfokozott önzőség egyszerűen csak menekülés az elől, hogy tükörbe nézz. Ha önmagad érdekeit nézed, akkor addig sem engeded ki a kezeid közül a gyeplőt, ami szerinted orbitális nagy tévedés lenne, hiszen akkor ki lennél szolgáltatva a többieknek. Az meg ugye fájdalmas és veszélyes. De miért is? Mit nyerünk a kiszolgáltatottsággal? (Ön)erőt. Mit nyerünk azzal, ha mindig erősnek mutatjuk magunkat? Idővel pusztán csak ürességet a belsőnkben.

'Egy feltétellel: ha nem te keresed őket, hanem ők jönnek hozzád' – Avagy kritika ’A láthatatlanok’ című filmről - STYLENEWS -  - kultúra, láthatatlanok, művészet, művészmozi,

A szálló fővezetője, Corinne Masiero, az alpolgármester-helyettessel történő tárgyalás után hirtelen megáll, nem tudja, hogy mitévő legyen. Lépne valamerre, lázadozna, de nem mer, mert állásokkal és megélhetésekkel játszadozna. Audrey pár napos némaság után, cselekedni kezd: kiválasztja az egyik hajléktalan Nőt, és próbál neki állást szerezni, visszarakni a szociális életbe. Itt jössz rá, hogy ezek a hölgyek, a hajléktalanok már képtelenek hazugsággal együtt létezni. Kimondják a valóságot, kimondják azt, ami a szívüket nyomja, amit tettek, amiért bűnhődnek, amit elkövettek, mert valamilyen szinten úgy vannak vele, hogy nekik már úgyis mindegy. Ha a plebs úgyis elítéli őket, akkor már azért tegyék, akik valójában és ne azért, mert elhallgatják a múltjukat. Az emberek azért utáljanak vagy szeressenek, aki vagy, és ne azért, aki nem tudsz lenni. Hány ilyen kapcsolat van a mi kis hétköznapi életünkben is, nem igaz? Hányszor fogadtuk meg, hogy soha többet, és hányszor fogadták ezt meg mások is, és mégis fejjel rohanunk neki a falnak. Azt hisszük néha, hogy érdemes, hogy az emberek képesek a változásra, de az ember valójában csak akkor változik, ha gyökeresen kivágják a talajt a lába alól, neki pedig újra kell építenie saját magát.

A filmet Louis-Julien Petit rendezte. Kíváncsi lennék egy magyar rendezésre is…


  • kultúra láthatatlanok művészet művészmozi

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

  Megosztás Küldés
Varga Maja

Szólj hozzá a cikkhez

Kapcsolódó cikkek
A japán kultúra - Stylelife, divat, életmód, stílus
A japán kultúra
  • Stylelife
Filmek, melyek megváltoztatják az életről alkotott véleményedet - Stylenews, divat, életmód, stílus
Filmek, melyek megváltoztatják az életről alkotott véleményedet
  • Stylenews
József Attila versek, a magyar költészet napjára
'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól
Melletted megállapodnék - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
Melletted megállapodnék
  • Keresd a nőt!
A szerelem, és a szeretet közötti különbség - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
A szerelem, és a szeretet közötti különbség
  • Keresd a nőt!
El fogod veszíteni azt a személyt, akire mindig is vártál - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
El fogod veszíteni azt a személyt, akire mindig is vártál
  • Keresd a nőt!
Mire vágyik a domináns férfi?
4 mondat, amit imádni fog a pasid
Amire igazán vágyunk: régimódi randizási szokások
12 film a tiltott szerelemről
Miről ismered fel a szociopatát?
Az ölelés értéke
A szégyenérzet teljes hiánya - Miről ismered fel a szociopatát?

Stylemagazin.hu

    Kapcsolódó cikkek

    A japán kultúra

    A japán kultúra

    Filmek, melyek megváltoztatják az életről alkotott véleményedet

    Filmek, melyek megváltoztatják az életről alkotott véleményedet

    József Attila versek, a magyar költészet napjára

    József Attila versek, a magyar költészet napjára

    'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól

    'Ki ne volna inkább boldog ostoba, mint okos nyomorult?' Idézetek Salvador Dalí-tól

    Érvek az olvasás mellett

    Érvek az olvasás mellett

    'Csodálatos, ahogy a korunk megmutatja nekünk mit jelent a türelem.' Idézetek Elizabeth Taylortól

    'Csodálatos, ahogy a korunk megmutatja nekünk mit jelent a türelem.' Idézetek Elizabeth Taylortól

    Legolvasottabb írások

    Melletted megállapodnék

    Melletted megállapodnék

    A szerelem, és a szeretet közötti különbség

    A szerelem, és a szeretet közötti különbség

    El fogod veszíteni azt a személyt, akire mindig is vártál

    El fogod veszíteni azt a személyt, akire mindig is vártál

    Mire vágyik a domináns férfi?

    Mire vágyik a domináns férfi?

    4 mondat, amit imádni fog a pasid

    4 mondat, amit imádni fog a pasid

    Amire igazán vágyunk: régimódi randizási szokások

    Amire igazán vágyunk: régimódi randizási szokások

    12 film a tiltott szerelemről

    12 film a tiltott szerelemről

    Miről ismered fel a szociopatát?

    Miről ismered fel a szociopatát?

    Az ölelés értéke

    Az ölelés értéke


    @StyleHu követése

    Kövess minket Instagramon

    RSS csatornáink
    Legfrissebb cikkek
    Divat & Stílus
    Szépség
    Életmód
    Otthon & Design
    Stylelife

    STYLEPLUS

    DIVAT&STÍLUS

    SZÉPSÉG

    KERESD A NŐT

    STYLELIFE

    STYLENEWS

    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • rss
    © Stylemagazin.hu Copyright 2007-2025 | WebSite NetSolution Media Zrt.
    • STYLE.HU

      Élni tudni kell

    • STYLEPLUS
    • DIVAT&STÍLUS
    • SZÉPSÉG
    • KERESD A NŐT
    • STYLELIFE
    • STYLENEWS
    • MENSTYLE.HU
    • Belépés
    • Regisztráció